Historickej bratislavskej Viedenskej električke hrozí zošrotovanie!

Autor: Jakub Ďurinda | 2.10.2011 o 21:05 | Karma článku: 13,73 | Prečítané:  5093x

Tento týždeň to uviedli autori projektu záchrany tejto unikátnej technickej pamiatky na jeho stránke na sociálnej sieti facebook. Lokomotíva Ganz Eg 6 z roku 1913 legendárnej Viedenskej električky - Pressburgerbahnu je v súčasnosti vo vlastníctve jedného z rakúskych regionálnych železničných dopravcov. Pokiaľ sa do 27. októbra nepodarí vo verejnej zbierke zhromaždiť aspoň 9000 Euro potrebných na kúpu, pošle ju do šrotu.

Elektrická lokálna železnica Bratislava - Viedeň bola v prevádzke v rokoch 1914 - 1945. Jej bratislavskú časť tvoril úsek námestie Korunovačného pahorku - Stanica Kopčany. Pri dnešných názvoch ulíc a námestí, by sa jej trasa dala opísať nasledovne: konečná bola na Vajanského nábreží, v lokalite pred miestnym úradom Staré mesto, kam prišla zo Starého mosta. Odtiaľ sa pohla na Štúrovo námestie, prešla okolo hotelu Carlton a Národného divadla po Jesenského ulici. Na konci ulice zabočila doprava, na Štúrovu a cez Šafárikovo námestie a Starý most prešla späť na petržalskú stranu. Po násype Viedenskej cesty a cez ulice starej Petržalky prišla až na stanicu Kopčany s depom (stoja dodnes popri estakáde privádzača Bratská na diaľnicu D2). Práve preto bol úsek na strane mesta opatrený troma koľajami - na rozdiel od mestských električiek fungovala Viedenská električka na širšom rozchode (1435 mm).

m1.jpg

m2.jpg
Mapa trasy slovenského úseku (hore), mapa starej Petržalky (1920) s vyznačenou
traťou
Pressburgerbahnu (dole). Zdroj: archív Ing. Milan Král

Tento úsek bol obsluhovaný dvoma lokomotívami: sestrami Ganz Eg 5 a Eg 6, vyrobenými špeciálne pre Bratislavu v roku 1913, ťahajúcimi zvyčajne dva osobné vozne. Na stanici Kopčany sa vlak kvôli inému trakčnému napätiu na rakúskej strane Pressburgerbahnu prepriahol a vagóny pokračovali do Viedne s inou lokomotívou. Po prvej svetovej vojne intenzita dopravy značne ochabla, po roku 1920 už boli lokomotívy nasadzované len sporadicky, v roku 1935 - keď sa uskutočnila prestavba bratislavskej časti trate na úzky (1000 mm) rozchod - boli s konečnou platnosťou odstavené v depe Kopčany. Vďaka sprostredkovaniu firmy Siemens a Nemeckých ríšskych dráh boli v roku 1941 odpredané firme Stern und Hafferl do Rakúska.

2.jpg

1.jpg
Lokomotíva Eg 6 Viedenskej električky u výrobcu Ganz Budapešť (hore) a
na dnešnom Vajanského nábreží (dole). Zdroj: archív Ing. Milan Král

Lokomotíva Eg 5 mala šťastný osud. V roku 2000 bola odkúpená múzeom električiek v Mariazelli a v Čechách zrekonštruovaná do pôvodného stavu. Dnes ju toto múzeum príležitostne prevádzkuje spolu s dvoma originálnymi vozňami tak, ako kedysi brázdila ulice Prešporku.

3.jpg
Zrekonštruovaná Eg 5 v múzeu električiek v rakúskom Mariazelli.
Zdroj: Museumstramway Mariazell

Osud jej sestry Eg 6 je nejasný: tento rok ju u firmy Stern und Hafferl v Rakúsku vypátrala skupina nadšencov. Ešte minulý rok bola v prevádzke, dnes sú už niektoré z jej motorov nefunkčné a preto má byť ešte tento rok vyradená z evidencie a ponúknutá na predaj, respektíve zošrotovanie...

4.jpg
Eg 6 odstavená u rakúskeho dopravcu Stern und Hafferl. Zdroj: archív KPMHaRD

Občianske združenie Klub priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy preto rozbehol akciu na jej záchranu s výhľadom na jej uvedenie do pôvodného stavu a prezentáciu v Múzeu dopravy, prípadne neskoršie uvedenie do funkčného stavu. Na firmu Stern und Hafferl sa obrátil so žiadosťou o jej odkúpenie. Cena (šrotu): 9000 Euro. Rozbehol preto verejnú zbierku. Problém je, že peňazí v nej stále niet dosť. A deadline - len minulý týždeň vytýčený vlastníkom - do kedy ju je ochotný predať, sa nemilosrdne blíži: 27. október. Potom ju pošle do šrotu. Nekompromisne.

5.jpg

6.jpg
Zábery z obhliadky uskutočnenej Klubom priateľov mestskej hromadnej a regionálnej
dopravy tento rok. Zdroj: archív KPMHaRD

Klub priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy sa preto na verejnosť obracia s prosbou o pomoc pri získavaní finančných prostriedkov na odkúpenie a následnú rekonštrukciu tejto legendárnej bratislavskej Viedenskej električky.

Rakúsko už jej sesterskú lokomotívu zrekonštruovanú a uvedenú do funkčného stavu má, lokomotíva rovnakého typu je aj v zbierkach budapeštianskeho železničného múzea. Len nám zase raz hrozí, že sa ocitneme na kultúrnom chvoste Európy...

plagat.jpg

Viac informácií: na facebook stránke projektu, na stránkach Klubu ochrany technických pamiatok.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Techniku zo základne v Dolnej Krupej žiada ministerstvo vrátiť

Čo robia Noční vlci v Dolnej Krupej.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: V RTVS môže byť ohrozené vysielanie správ

Ľudia v spravodajstve končia, spor o verejnoprávnosť pokračuje.

Stĺpček Jakuba Fila

Ešte sa chceme tváriť, že vlci sú len zvedaví turisti a branci iba obľubujú pohyb?

Tajné služby o Nočných vlkoch mlčia.


Už ste čítali?