Bratislava: začne sa so systematickou pamiatkovou obnovou Podhradia

Autor: Jakub Ďurinda | 6.3.2008 o 10:01 | Karma článku: 11,54 | Prečítané:  8679x

Mestskí poslanci dnes dali zelenú vypracovaniu dlho diskutovaného „plánu systematickej pamiatkovej obnovy“ Podhradia. Štúdia, podľa ktorej by mal byť následne upravený len nedávno prijatý územný plán mesta (ÚP), bude riešiť otázku Nového mostu a Staromestskej ulice a budúcnosť zničenej historickej mestskej štvrte Vydrica.

Potreba plánu vychádza z nutnosti prekonať deliacu čiaru v podobe nájazdového telesa Nového mostu a Staromestskej ulice, ktorá pred tridsiatimi rokmi oddelila hradný areál od mesta a dodnes bráni v rozširovaní centra smerom na západ. Celá téma je o to horúcejšia, že sa v tomto období rozhoduje o budúcej podobe časti Vydrice pod hradným bralom, vo vlastníctve spoločnosti Vydrica a.s.

Vydrica.jpg
Štvrť Vydrica pred vyše pol storočím. Jej väčšiu časť pripravil o život Nový most.

Plán vychádza z projektu arch. dipl. Ing. Dr. tech. Jána Kočího, pôvodom slovenského architekta pôsobiaceho vo Viedni, ktorý ho navrhol ešte v roku 1991. So záujmom naň hľadelo aj vtedajšie vedenie mesta - na rozdiel od mnohých iných návrhov riešiacich obnovu Podhradia totiž ráta so zachovaním Nového mostu, ktorý dnes zaberá časť z jeho územia a ktorého by sa Bratislavčania asi neradi vzdali.

navrh.jpg
Návrh architekta Jána Kočího z roku 1991.

V prvej fáze by sa mal uvoľniť ľavý breh Dunaja rozrezaním nájazdovej rampy Nového mostu a jej nahradením novými, pozdĺžnymi s tokom rieky. Pod priestorom Rybného námestia sa počíta s trojposchodovými podzemnými garážami. Prechodom cez ne sa bude dať pokračovať Staromestskou ulicou, ktorá by sa mala "zakopať pod zem" – tá je už aj dnes niekoľko metrov pod jej pôvodnou úrovňou. Pod zem by sa tiež mala preložiť trasa električiek na nábreží. Pri zjazdoch z mostu vznikne zastávka MHD prepojená s podzemnou zastávkou električiek aj so záchytným podzemným parkoviskom.

pokus.PNG

Až na takto uvoľnenom území bude následne možné pristúpiť k samotnej pamiatkovej obnove zničených štruktúr Podhradia. Projektanti by mali čerpať najmä z 12-zväzkového dokumentačného výskumu, ktorý pred ich zničením vykonal Slovenský ústav pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody (dnešný Pamiatkový úrad SR), zo 6-zväzkovej práce prof. Dr. Ing. Arch. Alfréda Piffla, CSc. ako aj z bohatého fondu dochovaných plánov, pohľadníc a fotografií. Nepočíta sa s presnou obnovou všetkých zaniknutých objektov – nevyhovujúce, najmä jednoposchodové budovy by mali byť nadstavané o ďalšie poschodia, respektíve nahradené novými v podobnom architektonickom štýle ako ich okolie. Všetky interiéry s výnimkou niekoľkých najvzácnejších objektov budú prispôsobené dnešným štandardom a upravené tak, aby spĺňali dnešné normy.

Znovu tak ožije Vydrica s Rybným námestím aj zástavba na východnej strane Židovskej ulice.

Rybnenamestie.jpg
Zrenovovaná synagóga neológov na Rybnom námestí by
mala slúžiť kultúrnym účelom, podobne ako synagóga v Nitre.

Odvážne vyzerajúci projekt si aj napriek svojej náročnosti vyžiada len zlomok financií v porovnaní s investíciou do mostu Apollo. Uvoľnené lukratívne pozemky v Podhradí budú však následne odpredané s podmienkou obnovenia pôvodných štruktúr, čím sa mestu časť prostriedkov vráti. Do budúcna sa počíta aj s príjmami zo zvýšeného turistického ruchu.

Vznikne tak jedna z najkrajších štvrtí v meste, historické centrum sa zväčší na dvojnásobok. Predpokladá sa významné zvýšenie záujmu turistov o Bratislavu. Riešenie dopravy, najmä podzemné záchytné parkovisko pod Rybným námestím by mali výrazne odľahčiť dopravu v celom meste.

Zrejme najväčší projekt v dejinách Bratislavy bude tiež rehabilitáciou histórie mesta a najmä dôkazom kultúrnej vyspelosti Bratislavčanov.

Pôvodný Kočího projekt nerátal so zakopaním Staromestskej ulice pod zem.
Pôdorysný plán (vyššie) Kočího návrhu sa objavil v publikácii Pavla Dvořáka "Bratislava Podhradie svedectvo pohľadníc"; 3D náčrt (nižšie) je prevzatý z Národnej obrody z 27. júna 1991.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Žilinská nemocnica varuje pred režimom vojnovej medicíny

Bojnická nemocnica už nevie vyčleniť ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom

Dobré ráno

Dobré ráno: V Poľsku sú ľudia už týždeň v uliciach, zúri tam kultúrna vojna

Do protestov sa zapájajú desaťtisíce ľudí.

Fico žije v atmosfére strachu, jeho ľudia končia v putách

Šéf Smeru sa zastal viacerých zadržaných.


Už ste čítali?