Bratislavské Podhradie: chudobná štvrť s palácmi

Autor: Jakub Ďurinda | 10.1.2008 o 21:10 | Karma článku: 12,38 | Prečítané:  4731x

Z úst jednej docentky prednášajúcej históriu Bratislavy na Filozofickej fakulte UK v súvislosti s Podhradím a tamojšími významnými objektmi raz zaznelo: „Všetci vedia, že to tam stálo.“ Nevedia. Bohužiaľ.

Letecká snímka Podhradia z rokov 1919-1921.Letecká snímka Podhradia z rokov 1919-1921.www.podhradie.fara.sk

Spomedzi argumentov hovoriacich proti historickému Podhradiu - „nevieme do ktorého obdobia sa máme pri obnove vrátiť", „nie je ho jednoducho už možné obnoviť" a „bola to štvrť najchudobnejších, kde stáli len drevené chatrče" - by bol ten, že sa tu nenachádzalo nič významné, jediný rozumný. Samozrejme, ak by bol pravdivý. Tie ostatné sú len prejavom nevôle, ktorej základ treba hľadať v ekonomických záujmoch a prospechu zainteresovaných...

"Novodobí Bratislavčania spomínajú na Vydricu a Žižkovu ulicu ako na chudobnú perifériu. Takými ich však urobili len komunisti tesne pred zničením Podhradia" (Bratislavské noviny). Bolo predsa treba ospravedlniť barbarstvo, ktorého sa dopustili. „Tým barbarstvom bolo zbúranie cca. 300 domov, z ktorých mnohé boli hodnotnými palácovými a meštianskymi architektúrami" (Ing. Arch. Alexander Németh). Veď „od 16. storočia tu bývali aj hradní úradníci. Preto tu vznikali aj výstavnejšie domy" (Jozef Hanák).
uprava1.jpg
Evidentným a nevyvrátiteľným dôkazom toho, že sa tu nachádzali aj významné stavby, sú dodnes zachované objekty tzv. kúrií. Len ťažko si možno vysvetliť, že by sa tu zjavili z čista-jasna, len tak, uprostred rozpadnutých chát chudákov.

Len pár konkrétnych príkladov na ilustráciu: dom so zachovanými zvyškami pevnosti a slávneho Kempelenovho vodovodu, Vydrica č. 46; dom rybárskeho majstra, Jeseninovo nábrežie č. 12; barokový palác, Vydrica č. 42; dom s klasicistickou terasovitou záhradou, Vydrica č. 40; dom s arkádovým nádvorím (niekdajšia radnica Zuckermandlu), Žižkova ulica č. 28...

To, že Podhradie nepatrilo v čase svojho zániku medzi štvrte najbohatšie, teda ešte vôbec neznamená, že sa tu nenachádzali žiadne významné objekty, ktoré by stálo za to obnoviť.

„Nie je pravdou, že by Vydrica a Zuckermandel boli vždy tou najchudobnejšou štvrťou v meste. Na konci 18. a na začiatku 19. storočia tam žili vo svojich palácoch aj bohatí šľachtici," nedávno napísali Bratislavské noviny. Kto teda tvrdí, že na Podhradí nestáli významné objekty a preto ho nemá zmysel obnovovať, nemá pravdu.

„Prečo to treba pripomenúť?
Lebo stará Bratislava, to nie je len Staré mesto. Bolo aj mesto staršie a najstaršie a ten, kto to nevezme na vedomie, nechápe celkom nič a treba mu vziať slovo."
Na záver už azda ani nič výstižnejšie ako tento citát Pavla Dvořáka nemožno dodať...

Použitý obrázok arkádového domu je z publikácie Premeny Zuckermandla od autorov R. Fiľo, O. Poss, A. Šilberský.
Napísať tento príspevok ma okrem iného motivovala aj diskusia k môjmu článku "Bratislavské Podhradie - ja už to fakt... "

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Techniku zo základne v Dolnej Krupej žiada ministerstvo vrátiť

Čo robia Noční vlci v Dolnej Krupej.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: V RTVS môže byť ohrozené vysielanie správ

Ľudia v spravodajstve končia, spor o verejnoprávnosť pokračuje.

Stĺpček Jakuba Fila

Ešte sa chceme tváriť, že vlci sú len zvedaví turisti a branci iba obľubujú pohyb?

Tajné služby o Nočných vlkoch mlčia.


Už ste čítali?