Bratislava - stratená v čase pohľadníc

Autor: Jakub Ďurinda | 20.1.2008 o 15:10 | Karma článku: 12,96 | Prečítané:  18443x

Kamarát mi raz dal niekoľko obrázkov starého Prešporku – kópií kolorovaných pohľadníc z prelomu 19. a 20. storočia. Vraj to bol kedysi plagát, ale on ich vystrihol, pretože z nich chcel urobiť koláž do školy. Tu sú, aj s krátkym popisom:

Promenada.jpg
Kedysi Petöfiho, teraz Hviezdoslavovo námestie. Obľúbené miesto včerajšieho Prešporku aj dnešnej Bratislavy – Promenáda v roku 1901. Električková trať linky A jazdila z hlavnej stanice až na koniec nebohej Vydrice, časť jej zástavby (Rybného námestia) je možné vidieť v pozadí. Vpravo dole sa pravdepodobne nachádza jedna z prvých dvoch verejných telefónnych hovorní osadených v roku 1891.


Prezidensky_palac.jpg
Dominanta Hodžovho námestia – Grassalkovichov palác postavený v rokoch 1756-1760. Záber pochádza z prelomu storočí.


Sad_Janka_Krala.jpg
Najstarší verejný park v strednej Európe - Sad Janka Kráľa koncom 19. storočia. Vznikol v rokoch 1775-1776 na mieste lužného lesa.


Nabrezie.jpg
Prístav v hornej časti Fajnorovho nábrežia niekedy na prelome storočí. Budovu SNM na mieste nízkych skladov postavia až v roku 1928.


Michalska_ulica.jpg
Michalská ulica začiatkom 20. storočia. Príliš veľa sa toho nezmenilo, akurát obchodíky nahradili kaviarničky.


Viedenska_elektricka.jpg
Viedenskou električkou z Prešporku do Viedne a späť – romantika. Z Bratislavy premávala od roku 1914 len do roku 1934. A to šesťkrát denne. Mimochodom, bol to vláčik (rozchod koľají bol 1435 mm a nie 1000mm).
Pekný článok na túto tému vyšiel nedávno v Pravde. Objavila sa dokonca aj informácia, že by sa električka mohla do ulíc Bratislavy a Viedne vrátiť. Ak by opäť, aspoň z času na čas, premávala aj pôvodná súprava, ktorú dnes nájdete v múzeu električiek v Mariazelli, išlo by iste o obrovskú atrakciu nie len pre milovníkov histórie a turistov, ale aj pre širokú verejnosť.


Suche_myto.jpg
Suché mýto okolo roku 1919. Z budov na pohľadnici, okrem Grassalkovichovho palácu, už dnes nestojí žiadna.


Au_Caffe.jpg
Pôvodná budova petržalskej Au Café z roku 1826. V 60. rokoch ju nezmyselne asanovali, v roku 2003 našťastie obnovili.


Stara_trznica.jpg
Stará tržnica na kedysi Trhovom, dnes Námestí SNP. Pred ňou sa nachádzal kvetinový trh. Záber okolo roku 1910.


Poziar_Podhradia.jpg

Poziar_Podhradie_2.jpg
Požiar na Podhradí – po komunistickom besnení rozsahom azda druhá najväčšia katastrofa v dejinách Bratislavy. 17. mája 1913 sa oheň rozšíril z kuchynského sporáku. Zničil takmer 70 domov, na pomoc museli prísť aj hasiči až z Viedne. Na fotografiách – hore Židovská, dole roh Židovskej a Zámockej – je možné pozorovať ľudí zachraňujúcich svoj majetok a žandárov strážiacich, aby neprišlo k rabovaniu.


Primacialne_namestie.jpg
Báťanovo, dnes Primaciálne námestie. Na ľavej strane klasicistický Primaciálny palác (1778-1781). Uprostred baroková socha sv. Jána Nepomuckého z 18. storočia, odstránená v roku 1910. Za ňou, na štítovom múre radnice sa v 18. storočí nachádzala iluzívna baroková freska. Omietli ju pri výstavbe Primaciálneho paláca. Vpravo budova Jezuitského kláštora s krásnym portálom zo začiatku 18. storočia – zbúraná v roku 1947.


Podhradie.jpg
Zástavba a malý prístav na nábreží prevažne slovenskej Vydrice. Domy boli asanované v 60. rokoch minulého storočia, dnes sa týmito miestami tiahne Nový most... Dunaj ešte nie je regulovaný, po nábreží ešte nejazdí električka – fotka teda pochádza spred roku 1895.


Frantiskanske_namestie.jpg
Záber Františkánskeho námestia spred roku 1892. Jeden z najkrajších kútov starého Prešporku – dnes jeho dojem kazí iba budova Tatra banky postavená na mieste domčeka, na fotografii nachádzajúceho sa za Mariánskym stĺpom z roku 1675.


Spitalska_ulica.jpg
Pohľad na začiatok Špitálskej ulice okolo roku 1903. Domy na obrázku pochádzajú z druhej polovice 19. storočia – dnes už z nich nestojí skoro nič, na pravej strane sú dnes namiesto nich budovy Prioru a hotelu Kyjev, ktoré sa tiež, bohužiaľ, plánujú zbúrať...


Stefanikova_ulica.jpg
Zástavba z druhej polovice 19. storočia na Štefánikovej ulici v prvom desaťročí 20. storočia. Dom úplne vľavo, Svetlíkov dom, bol postavený v roku 1870. Prešporský remeselník Svetlík mal šťastie vo viedenskej lotérii...


Secesny_gyc.jpg
Na záver Secesný gýč z roku 1908. Jediné čo mala táto pohľadnica s Prešporkom spoločné bola socha Márie Terézie, tereziánska sýpka (na mieste dnešnej Reduty) a Dessewffyho palác (na ľavo od sochy) – na dnešnom Štúrovom námestí. Je zaujímavé pozorovať, ako si vtedajší Prešpuráci predstavovali budúcnosť svojho mesta...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Trinásť rokov trpí epilepsiou. Na Slovensku jej nedokázali pomôcť

Návšteva prvého neurológa sa zmenila na sexuálne obťažovanie. Kristíne Šlesarovej nepomohli ani ďalší štyria odborníci.


Už ste čítali?