Bratislava - stratená v čase pohľadníc

Autor: Jakub Ďurinda | 20.1.2008 o 15:10 | Karma článku: 12,96 | Prečítané:  18663x

Kamarát mi raz dal niekoľko obrázkov starého Prešporku – kópií kolorovaných pohľadníc z prelomu 19. a 20. storočia. Vraj to bol kedysi plagát, ale on ich vystrihol, pretože z nich chcel urobiť koláž do školy. Tu sú, aj s krátkym popisom:

Promenada.jpg
Kedysi Petöfiho, teraz Hviezdoslavovo námestie. Obľúbené miesto včerajšieho Prešporku aj dnešnej Bratislavy – Promenáda v roku 1901. Električková trať linky A jazdila z hlavnej stanice až na koniec nebohej Vydrice, časť jej zástavby (Rybného námestia) je možné vidieť v pozadí. Vpravo dole sa pravdepodobne nachádza jedna z prvých dvoch verejných telefónnych hovorní osadených v roku 1891.


Prezidensky_palac.jpg
Dominanta Hodžovho námestia – Grassalkovichov palác postavený v rokoch 1756-1760. Záber pochádza z prelomu storočí.


Sad_Janka_Krala.jpg
Najstarší verejný park v strednej Európe - Sad Janka Kráľa koncom 19. storočia. Vznikol v rokoch 1775-1776 na mieste lužného lesa.


Nabrezie.jpg
Prístav v hornej časti Fajnorovho nábrežia niekedy na prelome storočí. Budovu SNM na mieste nízkych skladov postavia až v roku 1928.


Michalska_ulica.jpg
Michalská ulica začiatkom 20. storočia. Príliš veľa sa toho nezmenilo, akurát obchodíky nahradili kaviarničky.


Viedenska_elektricka.jpg
Viedenskou električkou z Prešporku do Viedne a späť – romantika. Z Bratislavy premávala od roku 1914 len do roku 1934. A to šesťkrát denne. Mimochodom, bol to vláčik (rozchod koľají bol 1435 mm a nie 1000mm).
Pekný článok na túto tému vyšiel nedávno v Pravde. Objavila sa dokonca aj informácia, že by sa električka mohla do ulíc Bratislavy a Viedne vrátiť. Ak by opäť, aspoň z času na čas, premávala aj pôvodná súprava, ktorú dnes nájdete v múzeu električiek v Mariazelli, išlo by iste o obrovskú atrakciu nie len pre milovníkov histórie a turistov, ale aj pre širokú verejnosť.


Suche_myto.jpg
Suché mýto okolo roku 1919. Z budov na pohľadnici, okrem Grassalkovichovho palácu, už dnes nestojí žiadna.


Au_Caffe.jpg
Pôvodná budova petržalskej Au Café z roku 1826. V 60. rokoch ju nezmyselne asanovali, v roku 2003 našťastie obnovili.


Stara_trznica.jpg
Stará tržnica na kedysi Trhovom, dnes Námestí SNP. Pred ňou sa nachádzal kvetinový trh. Záber okolo roku 1910.


Poziar_Podhradia.jpg

Poziar_Podhradie_2.jpg
Požiar na Podhradí – po komunistickom besnení rozsahom azda druhá najväčšia katastrofa v dejinách Bratislavy. 17. mája 1913 sa oheň rozšíril z kuchynského sporáku. Zničil takmer 70 domov, na pomoc museli prísť aj hasiči až z Viedne. Na fotografiách – hore Židovská, dole roh Židovskej a Zámockej – je možné pozorovať ľudí zachraňujúcich svoj majetok a žandárov strážiacich, aby neprišlo k rabovaniu.


Primacialne_namestie.jpg
Báťanovo, dnes Primaciálne námestie. Na ľavej strane klasicistický Primaciálny palác (1778-1781). Uprostred baroková socha sv. Jána Nepomuckého z 18. storočia, odstránená v roku 1910. Za ňou, na štítovom múre radnice sa v 18. storočí nachádzala iluzívna baroková freska. Omietli ju pri výstavbe Primaciálneho paláca. Vpravo budova Jezuitského kláštora s krásnym portálom zo začiatku 18. storočia – zbúraná v roku 1947.


Podhradie.jpg
Zástavba a malý prístav na nábreží prevažne slovenskej Vydrice. Domy boli asanované v 60. rokoch minulého storočia, dnes sa týmito miestami tiahne Nový most... Dunaj ešte nie je regulovaný, po nábreží ešte nejazdí električka – fotka teda pochádza spred roku 1895.


Frantiskanske_namestie.jpg
Záber Františkánskeho námestia spred roku 1892. Jeden z najkrajších kútov starého Prešporku – dnes jeho dojem kazí iba budova Tatra banky postavená na mieste domčeka, na fotografii nachádzajúceho sa za Mariánskym stĺpom z roku 1675.


Spitalska_ulica.jpg
Pohľad na začiatok Špitálskej ulice okolo roku 1903. Domy na obrázku pochádzajú z druhej polovice 19. storočia – dnes už z nich nestojí skoro nič, na pravej strane sú dnes namiesto nich budovy Prioru a hotelu Kyjev, ktoré sa tiež, bohužiaľ, plánujú zbúrať...


Stefanikova_ulica.jpg
Zástavba z druhej polovice 19. storočia na Štefánikovej ulici v prvom desaťročí 20. storočia. Dom úplne vľavo, Svetlíkov dom, bol postavený v roku 1870. Prešporský remeselník Svetlík mal šťastie vo viedenskej lotérii...


Secesny_gyc.jpg
Na záver Secesný gýč z roku 1908. Jediné čo mala táto pohľadnica s Prešporkom spoločné bola socha Márie Terézie, tereziánska sýpka (na mieste dnešnej Reduty) a Dessewffyho palác (na ľavo od sochy) – na dnešnom Štúrovom námestí. Je zaujímavé pozorovať, ako si vtedajší Prešpuráci predstavovali budúcnosť svojho mesta...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Techniku zo základne v Dolnej Krupej žiada ministerstvo vrátiť

Čo robia Noční vlci v Dolnej Krupej.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: V RTVS môže byť ohrozené vysielanie správ

Ľudia v spravodajstve končia, spor o verejnoprávnosť pokračuje.

Stĺpček Jakuba Fila

Ešte sa chceme tváriť, že vlci sú len zvedaví turisti a branci iba obľubujú pohyb?

Tajné služby o Nočných vlkoch mlčia.


Už ste čítali?